Şeert Ol

yuvalama

 1. 1
  yuvarlama anlamına geliyor. ramazan bayramı birinci gün sabahı namaz sonrasında yenmemesi halinde hakkınızda bilimum antep sulh ve ceza mahkemelerinin ceza müeyyideleri uygulayabileceği yemek. ben mesela bayramda antebe gidemeyince otobüsle arefe gününden gönderdiler ki böyle bir olayla karşı karşıya kalmayayım...
  #595 attarhaci | 10 yıl önce
   
 2. 2
  ramazan bayramının ilk günü sabah erkenden kalkılır.bayram namazından sonra bütün sülale mezarlığa gider.sonra dönüşte has somuncudan sıraya girip sıcak sıcak somun alınır.sonra yine bütün sülale beraber yuvarlama yer.o saate kadar da herhangi bir şey yemek kesinlikle yasaktır.sabah en az 2 tabak yuvarlama yenmelidir.daha sonra öğle ve akşam da sadece yuvarlama yenir.
  #658 caasiliokkes | 10 yıl önce
   
 3. 3
  malzemeler:

  (köfte için)
  250 gr yağsız koyun kıyma
  500 gr pirinç
  1 küçük soğan
  1 yumurta
  tuz karabiber

  hazırlanması:

  (Öncelikle köftemizi hazırlayalım)

  pirinçler yıkanır ve temiz bir bez üzerinde 10 dk.kurumaya bırakılır.et makinanız yoksa pirinçleri bakır bir havanda toz şeker haline gelene kadar dövmeniz gerekir, eğer makinanız varsa bütün malzemeyi karıştırın ve 2 kere makinadan çekin.daha sonra elimizle iyice hamuru yoğuralım.hamur nohut büyüklüğünde yuvarlanıncaya kadar yoğrulur.bir kaseye z.yağı koyalım ve hamurdan çok minik parçalar koparıp çok düzgün yuvarlaklar yapıncaya kadar yuvarlayalım(yuvarlakların büyüklüğü nohuttan biraz daha küçük olmalıdır.)bütün hamur bitince bir tencereye su ve tuz koyup kaynatalım ve minik toplarımızı bu suyun buharında süzgeç koyup 10-15 dk.pişirelim.şimdi köftelerimiz hazır ve yemeğimizin suyunu hazırlayalım.

  malzemeler.
  1/2 kg yemeklik kuşbaşı koyun eti ve kemik
  1 su bardağı ıslatılmış nohut
  500 gr süzülmüş yoğurt
  1 yumurta
  1 su bardağı süt
  kuru toz nane ve az miktarda z.yağı

  hazırlanması:

  et ,kemik ve nohut güzelce pişirilir.piştikten sonra daha önce hazırlamış olduğumuz yuvalamalar suyun içine atılır ve birlikte 10 dk.kadar kaynatılır.bu arada süzülmüş yoğurt 1 yumurta ve 1 su bardağı sütle el blendırıyla iyice karıştırılır.kaynayan et suyumuzdan alarak yoğurdun ılınması sağlanır ve bu karışım kaynayan et suyu ve yuvalamanın üzerine yavaşça dökülür bu arada tencerenin hızlıca karıştırılması gerekmektedir yoksa yoğurt kesilir .yemeğimiz kaynayınca altı kapatılır ve üzerine nane,k.biber z.yağda yakılıp dökülür .afiyet olsun(tencerenin ağzını soğuyuncaya kadar kapatmayalım)

  http://www.gunaydinet.com/bostan/yuva74.jpg
  #881 mitokondri | 10 yıl önce
   
 4. 4
  antep avratlarının marifetli bi ürünü...usta sabah kahıcın yiycin bi kere bayram sabahı ama bununla galmıy.gettiğin her misafirlikte tadına bakman gerekiy...hele bi yemiycim de,yiyse..........
  #1091 aha ben gidiym | 10 yıl önce
   
 5. 5
  bi de bunun makinasını yapmışlar yavf böle bir neylon gap içine döküysün yuvalamayı salııyın hababam sallıyn o zaman yuvalanıp hazır oluy.. teknoloji gelişiy sahten...
  #1094 urhiya | 10 yıl önce
   
 6. 6
  bir gaşşığa gırh dene sığıcı lafı ile ünlü eziyetli ama inanılmaz derecede lezzetli, keşke ramazan bayramından başka günlerde de sık sık yesek dediğimiz mükemmel antep yemeği.
  bayram sabahı yenmese olmaz, mutlaka pişer, özellikle de komşular ya da aile fertleri bayramdan kısa bir zaman önce bir araya gelip imece usülü yaparak ortaya çıkarırlar-ki gerçekten tek başına yapması imkansız görünür-. erkekler işin sadece pirinçle eti getirme ve yeme kısmına katılırlar, eziyet avratlarındır.
  en kaldıramadığım şey antepli olmayanların hazırlanış sürecini anlattıktan, bir örneğini yanınızda götürüp tattırdıktan ve parmaklarını yedirttikten sonra bile bu güzelim yemeğe çorba demeleridir.yuvarlama çorba değil kardeşim değil.yapabiliyorsanız buyrun yapın bu çorba(!)yı.
  #2123 pipirim | 10 yıl önce
   
 7. 7
  şeker bayramının 1. günü heç bişey yemeden sabah kıtlıktan çıkmış gibi yenilen yemek pirinç pilavı olmazsa bi şeye benzemez.bu yemeği dışarılılar bilmezler. (bkz: şeker bayramı)
  #2200 okkesinho | 10 yıl önce
   
 8. 8
  yuvarlamaya en büyük hakaret ona çorba muamelesi yapmaktır.ancak ne yazıkki lokantalarda "yuvalama çorbası " diye pazarlanmak zorunda kaldıklarına şahit oldum.nezih kebap ve yuvalama nın sahibi rahmetli hakkı Öztürk'ün;"bu şekilde pazarlamaya mecbur olduk" itirafı bir zorunluluğu işaret ediyordu...ayrıca yuvalama neden bayram yemeğidir onuda başka bir entride göndereceğim.
  #2630 kececimamet | 10 yıl önce
   
 9. 9
  bayram arefeleri ve gecesini ibadetle geçirmek isteyen antep hanımlarının hem ibadet hem yemek yapmalarına imkan tanıyan bir yemek türüdür yuvalama...tesbih tanesini andıran pirinç köfteciklerinin her bir tanesi için getirilen kelime-i tevhid yuvalamayı bir anlamda kutsanmış bir yemekde yapmaktadır.zaman tünelinde tesbih kısmı unutulsa da yuvalamanın ramazan bayramlarının değişmez yemeği olmasının nedeni budur.
  #2649 kececimamet | 10 yıl önce
   
 10. 10
  bir firma hazırını yaptığını iddia ettiğinde(!) ben de koşa koşa aldım.almayanlar duysun aslına uzaktan yakından benzemiyor.
  ayrıca yaparken eziyetini çeken biri olarak 2 senedir falan makinasını yapmaya çalışıyorum.(hamurunun özellikleri bi sürü teknik problem çıkarıyor.)antep arvatlarının asırlık çilesine son veren kahraman olmak istiyorum.
  #2795 elemi | 10 yıl önce
   
 11. 11
  ramazan bayraminda yimeyince eesiklik hissettiğimiz möhüm yimek çeşidi.
  #2837 dersinli | 10 yıl önce
   
 12. 12
  makinası çıkmış diyler uyduruk bişeymiş ama işe yarıymış. 25 liraya mı ne satılıymış.
  #4329 mevre | 10 yıl önce
   
 13. 13
  arife günü ağşamdan gece yarısınaçe ailecek yuvalayıp eğlendiğimiz, ramazan bayramımızın olmazsa olmazı. ıstanbul'da ikram ettiğimiz misafirlerimizin çok beğendiği ama adını unutup çorba dediklerinde cinnetin eşiğinden döndüğüm, günde 3 öğün yesem bıkmayacağım eşsiz lezzet.
  #5359 ahizade | 10 yıl önce
   
 14. 14
  yuvalamanın makinası çıkık zaar. nası bişey bilen var mı ki? büyük pasaj numara 74'te satıylarmış.
  #5641 ahizade | 10 yıl önce
   
 15. 15
  en has yemektir bana göre. sabahına yuvalama yoksa o bayram bayram deeldir.
  #5884 dangilebizzo | 10 yıl önce